Szlak Wdy: Wdzydze Kiszewskie – Borsk

 • 159,0 km

  Wdzydze Kiszewskie.

  Wdzydze Kiszewskie – jest to znana miejscowość turystyczna na Kaszubach, położona nad jeziorem Gołuń, siedziba najstarszego w Polsce skansenu założonego w 1906 przez nauczyciela miejscowej szkoły Izydora Gulgowskiego i jego żonę Teodorę. Zgromadzono w nim obiekty ludowe z XVII – XIX wieku, w tym kompletne wyposażenie kilku budynków. W skansenie znajduje się między innymi XVII wieczny kościółek przeniesiony ze Swornychgaci, chata z Piechowic oraz wiatrak holenderski. We Wdzydzach znajdziemy też stanicę PTTK oraz liczne sklepy.

  Kiedy widzimy przystań PTTK, skręcamy na południe i przedostajemy się na jezioro Wdzydze.

 • 155,5 km

  Wyspa Ostrów wielki – pow. 75ha. Na jej zachodnim brzegu pole biwakowe. Z lewej strony, w połowie wschodniego brzegu jeziora Wdzydze mijamy Wdzydze Tucholskie.

 • 150,5 km

  Po opuszczeniu jeziora Wdzydze wpływamy na Wdę. Przenoska – jazy przy wypływie Wdy. Zastawkę można obejść dróżką na lewym brzegu – 150m lub wysokim brzegiem zaraz przy śluzie – 20m.

 • 150,3 km

  Niedaleko przenoski bary, gdzie można zjeść smaczną rybkę.

 • 149,8 km

  Wieś Borsk. Betonowy most drogowy na trasie Wdzydze – Wiele. Opuszczamy teren Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Kilometr za wsią rzeka rozwidla się.

 • 148,5 km

  Kiedy dobijamy do przepustu przenosimy kajaki w prawo na starorzecze Wdy. Płynąc dalej prosto wybudowanym w XIX w. w celach melioracyjnych kanałem oddalilibyśmy się od rzeki. Przenosimy kajak 15m wokół zastawki i wodujemy go na wypłyconym, kamienistym odcinku.
  UWAGA !!! Zaraz za rozwidleniem rzeki z kanałem dosyć szybkie bystrze na wąskim odcinku obrośniętym drzewami. Może sprawiać trudność początkującym kajakarzom. Czasami kajaki “klinują” się stając w poprzek nurtu. 
  Dalej rzeka zwalnia i staje się bardzo malownicza, czasem przeprawę utrudniają powalone drzewa.