Szlak Wdy: Wdzydze Kiszewskie – Borsk

  • 159,0 km

    Wdzydze Kiszewskie.

    Wdzydze Kiszewskie – jest to znana miejscowość turystyczna na Kaszubach, położona nad jeziorem Gołuń, siedziba najstarszego w Polsce skansenu założonego w 1906 przez nauczyciela miejscowej szkoły Izydora Gulgowskiego i jego żonę Teodorę. Zgromadzono w nim obiekty ludowe z XVII – XIX wieku, w tym kompletne wyposażenie kilku budynków. W skansenie znajduje się między innymi XVII wieczny kościółek przeniesiony ze Swornychgaci, chata z Piechowic oraz wiatrak holenderski. We Wdzydzach znajdziemy też stanicę PTTK oraz liczne sklepy.

    Kiedy widzimy przystań PTTK, skręcamy na południe i przedostajemy się na jezioro Wdzydze.

  • 155,5 km

    Wyspa Ostrów wielki – pow. 75ha. Na jej zachodnim brzegu pole biwakowe. Z lewej strony, w połowie wschodniego brzegu jeziora Wdzydze mijamy Wdzydze Tucholskie.

  • 150,5 km

    Po opuszczeniu jeziora Wdzydze wpływamy na Wdę. Przenoska – jazy przy wypływie Wdy. Zastawkę można obejść dróżką na lewym brzegu – 150m lub wysokim brzegiem zaraz przy śluzie – 20m.

  • 150,3 km

    Niedaleko przenoski bary, gdzie można zjeść smaczną rybkę.

  • 149,8 km

    Wieś Borsk. Betonowy most drogowy na trasie Wdzydze – Wiele. Opuszczamy teren Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Kilometr za wsią rzeka rozwidla się.

  • 148,5 km

    Kiedy dobijamy do przepustu przenosimy kajaki w prawo na starorzecze Wdy. Płynąc dalej prosto wybudowanym w XIX w. w celach melioracyjnych kanałem oddalilibyśmy się od rzeki. Przenosimy kajak 15m wokół zastawki i wodujemy go na wypłyconym, kamienistym odcinku.
    UWAGA !!! Zaraz za rozwidleniem rzeki z kanałem dosyć szybkie bystrze na wąskim odcinku obrośniętym drzewami. Może sprawiać trudność początkującym kajakarzom. Czasami kajaki “klinują” się stając w poprzek nurtu. 
    Dalej rzeka zwalnia i staje się bardzo malownicza, czasem przeprawę utrudniają powalone drzewa.