Szlak Wdy: Błędno – Tleń

  • Błędno

    Błędno – leśna osada założona przez smolarzy w początkach XVIII wieku. Tu stoczona była największa bitwa partyzancka w Borach Tucholskich podczas II wojny światowej. W wielkiej obławie na partyzantów “Gryfa Pomorskiego”, AK i spadochroniarzy LWP wzięło udział ponad 700 żołnierzy niemieckich. Przy blisko 25% stratach udało się partyzantom wymknąć z otoczenia. Miejsce walki upamiętnia odsłonięty w 1962 roku Pomnik Partyzanta. Tuż za obecnym mostem przyczółki zniszczonego mostu, a w korycie rzeki pale.

  • 60,5 km

    Most drogowy na trasie Śliwice – Skórcz

  • 60,3 km

    200m za mostem mniejsze pole namiotowe, miejsce na ognisko, wiaty.

  • 59,9 km

    600m za mostem większe pole namiotowe, wiaty,  miejsce na ognisko.

    Najbliższe dwa kilometry do usytuowanych na lewym, wysokim brzegu zabudowań leśnictwa, rzeka meandruje wśród łąk i lasów. Przed nami najpiękniejszy, najdzikszy odcinek rzeki. Wysokie porośnięte przeważnie lasem liściastym brzegi, wspaniałe zespoły dębów.

  • Wdecki Park Krajobrazowy

    Wdecki Park Krajobrazowy (WPK) – utworzony został w 1993 roku. Ma powierzchnię 23786,39 ha (w tym 4609 ha strefa ochronna). Park i jego otulina leżą w granicach gmin: Cekcyn, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie (70% powierzchni), Śliwice i Warlubie. Lasy stanowią w Parku 58,?%. Duża lesistość spowodowała, że krajobraz w dużej mierze zachował tutaj swój naturalny charakter. Główną osią parku jest Wda wraz z dopływami Prosiną, Sobińską Strugą i Ryszką. To one i ich doliny stanowią o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych tego terenu. Najbardziej malowniczy jest środkowy bieg Wdy, gdzie rzeka meandrując płynie w głęboko wciętej dolinie przez kompleksy lasów liściastych. W wyniku podpiętrzenia wód Wdy i zalania ujściowych odcinków jej dopływów: Prusiny, Ryszki i innych drobniejszych cieków powstał duży (440 ha) sztuczny zbiornik zaporowy Żur. W lasach dominują siedliska borów świeżych, na których występują bory mieszane. Niewielkie powierzchnie zajęte są przez ubogie bory suche. Na zboczach dolin rzecznych, głównie Wdy, wykształciły się bardzo wartościowe i rzadkie grądy zboczowe (z bardzo bogatą florą porostów), a w dnach dolin łęgi i olsy. Osobliwością dendrologiczną jest występowanie jarząbu brekinii w rezerwacie “Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego” w Szczerkowie. Wśród roślin rzadkich i chronionych w Parku występują m.in. widłak goździsty, spłaszczony i jałowcowaty, rosiczki, storczyk szerokolistny i plamisty, podkolan biały, kruszczyk szerokolistny, listem jajowata, kopytnik i mącznica lekarska. Osobliwościami faunistycznymi są m.in. żurawie, gągoły, tracze nurogęsi, błotniaki stawowe, bataliony, zimorodki, pstrągi potokowe, żmije zygzakowate, salamandry plamiste, rzekotki i traszki grzebieniaste. Na terenie Parku funkcjonują następujące rezerwaty przyrody: “Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego”, “Dury”, “Martwe”, “Jezioro Ciche” i “Jezioro Miedzno”. Projektuje się utworzenie rezerwatów: “Jezioro Piaseczno” i “Dolina rzeki Wdy”. W Parku utworzono trzy zespoły przyrodniczo-krajobrazowe: “Dolina rzeki Ryszki”, “Dolina rzeki Sobińska Struga” i “Dolina rzeki Prusiny”. Dyrekcja Parku znajduje się w Osiu. Wdecki Park Krajobrazowy jest ważnym elementem projektowanego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie.

  • 53,5 km

    Pozostałości po zburzonym moście kolejowym. W korycie głazy i kamienie, odcinek przed Starą Rzeką należy do trudniejszych, prąd zdecydowanie przyspiesza, rzeka szeroka na 10-15 m. Wda tworzy odcinek przełomowy o wartkim nurcie.

  • 50,5 km

    Leśniczówka Pohulanka

  • 49,5 km

    Stara Rzeka – po lewej stronie przed mostem nowo otwarte pole namiotowe CHOROŚ-KAJAKI

  • 49,5 km

    Most drogowy w Starej Rzece, przed mostem nurt przyspiesza, trzeba ominąć pozostałości po “niezapomnianym” pomnikowym wielkim dębie. Niestety “dzięki” decyzji miejscowych włodarzy został wycięty w 2013r.

  • 41,8 km

    Tleń – po prawej stronie jeszcze przed mostem drogowym – CHOROŚ-KAJAKI – przystań, pole namiotowe – wiaty, miejsce na ognisko, sanitariaty, ciepła woda, WC, parking

  • 41,5 km

    Most drogowy w Tleniu

  • Tleń

    Tleń – wieś kociewska położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Osie na trasie linii kolejowej Laskowice Pomorskie-Czersk. Położony nad zalewem Żurskim na rzece Wdzie. Posiada kilka ośrodków wypoczynkowych i wypożyczalni sprzętów wodnych. Wokół Tlenia rozpościera się Wdecki Park Krajobrazowy.