Szlak Wdy: Czarna Woda – Osowo Leśne
Czarna Woda
Czarna Woda – 3,3 tys. mieszkańców. Znajduje się nad rzeką Wdą, na Kociewiu. Położone jest na skraju Borów Tucholskich było ośrodkiem przemysłu drzewnego, od końca XIX wieku istniał tam tartak. Atrakcyjne położenie nad rzeką, a jednocześnie przy szlaku drogowo-kolejowym Berlin-Kaliningrad spowodowało, że w Czarnej Wodzie w latach pięćdziesiątych XX wieku zlokalizowano fabrykę płyt pilśniowych. Miejscowość znajduje się na turystycznym Szlaku Kamiennych Kręgów. Czarna Woda posiada prawa miejskie od 1 stycznia 1993 roku.
126,9 km
Po lewej stronie, na wysokiej skarpie Stanica Wodna „Dom nad rzeką” możliwość biwakowania, noclegi, prysznice. Na lewym brzegu pamiątka pobytu w 1956 r. na szlaku Wdy ks. Karola Wojtyły.
126,6 km
Z prawej przystanek z pomostem i wiatą
126,4 km
Niewielka kładka
Złe Mięso – jak głosi ludowe podanie tu właśnie przy brodzie przez rzekę, dawno temu znajdowała się karczma. I wszystko było dobrze do czasu, gdy po jednej z licznych wojen zmienił się karczmarz. Początkowo nikt nie zauważył, że część gości zatrzymujących się w karczmie na nocleg nie docierało później do celu swej podróży. Po kilku latach zaczęto jednak obserwować karczmarza i odkryto straszliwą tajemnicę. Skąpiec, nie tylko mordował i okradał bogatych podróżnych, lecz także wykorzystywał zwłoki do przyrządzania potraw. Zwyrodniały karczmarz zakończył żywot na szubienicy, a karczmę zburzono nie pozostawiając kamienia na kamieniu. Jedynie wśród ludności w pamięci pozostało tu „złe mięso”.
126,3 km
Pole biwakowe „Złe mięso”
124,0 km
Kolejna kładka, wieś Jastrzębie.
121,3 km
Betonowy most drogowy, za nim po lewej dogodne wyjście na brzeg. We wsi sklep.
118,9 km
Ujście Zbylewskiej Struga, kolejny wariant możliwego spłynięcia z Kanału Wdy, z uwagi na znaczną uciążliwość oraz konieczność przemieszczania się na kolejne cieki, nie tworzące spójnego szlaku. Dolina rzeki poszerza się, zbocza stają się łagodniejsze, a nurt wolniejszy. Rzece stale towarzyszy sosnowy bór.
118,7 km
Bardzo fajne pole namiotowe we wsi Parcele „Camping Wyzwanie” – miejsce na ognisko, sanitariaty, ciepła woda.
115,5 km
Czubek – pozostałości po drewnianym moście, zaraz za nim ładnie położone pole biwakowe, wiaty, miejsce na ognisko. Zaraz za rozebranym mostem na całej szerokości rzeki łatwy do pokonania, bezpieczny próg.
113,3 km
Most drogowy w miejscowości Czarne, zaraz za mostem po lewej stronie pole namiotowe. Mijane zarastające rozlewiska, to starorzecze.
110,3 km
Ujście strugi z Jeziora Trzechowskiego.
109,3 km
Drewniany most na lokalnej drodze koło miejscowości Młyńsk, rzeka leniwie płynie mijając lasy i łąki.
104,2 km
Betonowy most drogowy miedzy miejscowościami Borzechowo, Osowo Leśne. Przy moście niezagospodarowane, akceptowane przez gminę pole biwakowe. Do Osowa ok. 1200 m (sklep), do Małego Bukowca ok. 2 km. Za mostem rozległe łąki, stopniowo zwężające się, las z obu stron dochodzi do rzeki. Płyniemy malowniczym wąwozem o wysokich zboczach wśród wysokopiennego lasu.
Zobacz nas …