Szlak Wdy: Borsk – Czarna Woda
148,5 km
Kiedy dobijamy do przepustu przenosimy kajaki w prawo na starorzecze Wdy. Płynąc dalej prosto wybudowanym w XIX w. w celach melioracyjnych kanałem oddalilibyśmy się od rzeki. Przenosimy kajak 15m wokół zastawki i wodujemy go na wypłyconym, kamienistym odcinku.
UWAGA !!! Zaraz za rozwidleniem rzeki z kanałem dosyć szybkie bystrze na wąskim odcinku obrośniętym drzewami. Może sprawiać trudność początkującym kajakarzom. Czasami kajaki “klinują” się stając w poprzek nurtu.
Dalej rzeka zwalnia i staje się bardzo malownicza, czasem przeprawę utrudniają powalone drzewa.145,5 km
Wieś Bąk. Drewniany most drogowy.
144,0 km
Wysoki most kolejowy na trasie Czersk-Kościerzyna. Wypływamy na pola, rzeka coraz silniej meandruje.
141,8 km
Pole namiotowe na lewym brzegu, wiaty, miejsce na ognisko, brak sanitariatów.
Wieś Miedzno – miejscowość znajduje się na turystycznym zielonym Szlaku Kamiennych Kręgów. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Bąk.We wsi znajdują się sklepy.
141,3 km
Niski drewniany mostek na granicy wioski – kajak trzeba będzie przepchnąć pod kładką.
141,0 km
Kolejny most ma już dostateczny prześwit – na prawo oznakowana droga, która prowadzi do tajemniczych kamiennych kręgów w Odrach.
139,7 km
Po prawej stronie pomost i drogowskaz do rezerwatu Kamienne Kręgi.
Rezerwat Kamienne Kręgi – największe w Polsce, a drugie w Europie, skupisko kamiennych kręgów, prawdopodobnie cmentarzysko Gotów z I i II wieku n.e. Znajduje się tam 10 całych kręgów i 2 częściowo zachowane. Kręgi liczą od 15 do 33 m średnicy. W każdym kręgu jest od 16 do 29 kamieni wystających z ziemi na 20 do 70 cm. Oprócz kręgów na terenie rezerwatu znajdują się także kurhany. W kręgach i kurhanach odkryto ponad 600 grobów. Od 15 września 1958 teren ten stanowi prawnie chroniony rezerwat przyrody. Stworzono go nie tylko dla zachowania obiektu archeologicznego, ale również w celu ochrony ponad 86 gatunków porostów (zwykle obserwowanych wyłącznie na terenach wysokogórskich), które odkryto na 300 głazach. Teren rezerwatu liczy ok. 17 hektarów.
138,6 km
Dopływ odprowadzający nadmiar wody z Kanału. Wda stopniowo poszerza się, wzrasta jej głębokość
137,5 km
Wojtal. Stary młyn. Obejście jazu 15m z lewej strony. Jest tu też mała elektrownia wodna i stawy rybne (można zaopatrzyć się w świeżego pstrąga w miejscowym sklepie firmowym). Most drogowy na jazie.
136,0 km
Most kolejowy na trasie Bydgoszcz-Kościerzyna, pod mostem bystrze, a następnie kilka zakrętów rzeki.
133,5 km
Ujście Studzienickiej Strugi po lewej.
133,3 km
Most drogowy w Klonowicach.
131,9 km
Drewniana kładka.
129,5 km
Z prawej strony ujście rzeki Niechwaszcz.
129,3 km
Drewniana kładka.
129,1
Niewielki most drogowy.
128,9 km
Pole biwakowe “Pod świerkami”.
128,1 km
Most kolejowy na trasie Czersk – Starogard Gd. Uwaga na bystrze i kamienie pod mostem.
128,0 km
Most drogowy na trasie Czersk – Starogard Gd. Uwaga na bystrze i kamienie pod mostem.
127,8 km
Pole namiotowe “Sękowski”
Czarna Woda
Czarna Woda – 3,3 tys. mieszkańców. Znajduje się nad rzeką Wdą, na Kociewiu. Położone jest na skraju Borów Tucholskich było ośrodkiem przemysłu drzewnego, od końca XIX wieku istniał tam tartak. Atrakcyjne położenie nad rzeką, a jednocześnie przy szlaku drogowo-kolejowym Berlin-Kaliningrad spowodowało, że w Czarnej Wodzie w latach pięćdziesiątych XX wieku zlokalizowano fabrykę płyt pilśniowych. Miejscowość znajduje się na turystycznym Szlaku Kamiennych Kręgów. Czarna Woda posiada prawa miejskie od 1 stycznia 1993 roku.
Zobacz nas …