Tleń - panorama Tleń - Jak dojechać

Samochodem: Tleń od Bydgoszczy dzieli 85 kilometrów. Najlepsza trasa prowadzi przez Świecie, do którego dojedziemy krajową "piątką". W Świeciu skręcamy w drogę wojewódzką nr 239 w kierunku Lniana. Po 11 km trzeba znowu skręcić, tym razem na Osie. Po przejechaniu tej miejscowości do Tlenia pozostanie jeszcze 6 km. Podróżuje się około godziny.

PKP: można dojechać pociągiem, ale trzeba się przesiadać. Z Bydgoszczy wyjeżdżamy o godz. 5.35, w Laskowicach Pomorskich mamy 6 minut na przesiadkę i kolejnym składem o godz. 7.03 dojeżdżamy do Tlenia (uwaga - te połączenia nie kursują w niedziele). Codziennie można dojechać z Bydgoszczy o godz. 11.50 z pięciominutową przesiadką w Laskowicach; do Tlenia dotrzemy o godz. 13.12. Z powrotem wyjazd z Tlenia o godz. 17.57 i po przesiadce w Laskowicach jesteśmy w Bydgoszczy o godz. 19.23.

PKP/PKS: po dojechaniu z Bydgoszczy do Laskowic pociągiem o godz. 6.30, dalszą podróż można też odbyć autobusem. Spod dworca PKP w Laskowicach odjeżdża o godz. 7.39. Powrót PKS-em z Tlenia o godz. 15.43, w Laskowicach jesteśmy o 16.26 i dalej pociągiem o godz. 16.31, aby być w Bydgoszczy o godz. 17.01.

Tleń - Gdzie zaparkować

Nie ma tu płatnych parkingów. Najłatwiej zaparkować na dzikiej polance tuż przy plaży. Mieści się tam około 40 samochodów. W samym miasteczku parkować można wzdłuż ulicy również bez żadnych opłat. Możliwość postawienia samochodu oferują także okoliczne ośrodki. W niektórych miejscach jest to wliczone w cenę, w innych trzeba dopłacić symbolicznie - nie więcej niż 2 zł.

Tleń - Jak wygląda plaża

W Tleniu jest jedna strzeżona plaża, oddalona od centrum miasteczka o 1,5 km. Wejście na nią kosztuje 1,7 zł dla dorosłych i 1,2 zł dla dzieci. Plaża jest niewielka. Ma około 150 m długości, ze wszystkich stron otoczona jest zielenią. Jest bezpieczna dzięki pomostom, które ograniczają wejście na głęboką wodę tym, którzy nie potrafią pływać (przy pierwszym pomoście głębokość to ok. 1,3 m, przy drugim - ok. 2,5 m). Od 9 do 18 na plaży przebywa ratownik. Tuż za plażą jest las, w którym ukryte są toalety.

W Tleniu nie ma tłoku. W sobotnie popołudnia na plaży jest maksymalnie kilkadziesiąt osób. Tłoczniej bywa, kiedy wykąpać się przyjdą koloniści. Wtedy może być ich nawet dwustu.

Tleń - Gdzie zjeść

Tleń przypomina mały nadmorski kurort. Życie w miasteczku w sezonie toczy się na deptaku, wzdłuż którego ciągną się sklepy i restauracje. Ceny w spożywczym sklepie są nieznacznie wyższe od bydgoskich. Tak samo jest w restauracjach, gdzie można zjeść praktycznie wszystko: zaczynając od małej pizzy (4,5 zł), przez jajecznicę (3 zł za dwa jajka), na 150-gramowym kotlecie kończąc (6 zł).

Można coś zjeść także na plaży, gdzie w małej budce ze stolikami ustawionymi na zewnątrz kupimy m.in. frytki (3 zł), flaki (6 zł) itp.

"Samotnia" w Tleniu Tleń - Gdzie przenocować?

Wielbiciele namiotów mają do wyboru dwa pola. Pierwsze położone jest na samej plaży, tuż przy lesie. Ceny są przystępne: za osobę płaci się 4 zł na dobę (dorosły), 3,50 zł (emeryci i renciści oraz 3 zł młodzież szkolna), a dodatkowo za namiot (do 3 osób - 3 zł, powyżej - 4 zł). Można także postawić na plaży przyczepę (za jednoosiową zapłacimy 4 zł, za dwuosiową - 5 zł). Dodatkowo trzeba zapłacić 5 zł za korzystanie z mediów. Na drugim polu, które znajduje się w samym kurorcie, nie trzeba płacić za namiot. Doba od osoby kosztuje 8,5 zł. Podłączenie prądu - 2 zł.

Bardziej wymagający mogą wynająć w Tleniu domki. Ceny wszędzie są zbliżone. Na przykład w ośrodku Le Quattro Stagioni, który jest oddalony od plaży około kilometra, za prosty mały domek z łazienką i aneksem kuchennym trzeba zapłacić 25 zł od osoby, za większy z dwoma pokojami - 128 zł (spać może od 4 do 6 osób), wynajmując natomiast apartament z kuchnią i łóżkami piętrowymi, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 160 zł (spać może maksymalnie 5 osób).

W Tleniu na wczasowiczów czekają także pensjonaty. Najbardziej znany to Perła. Za pokój jednoosobowy zapłacimy tu 41 zł, 2-osobowy - 72 zł, a za 3-osobowy apartament - 122 zł. Jest też możliwość wynajęcia mieszkania. Za M-2 zapłacimy 155 zł, za M-3 natomiast 175 zł. Na terenie ośrodka można pograć w bilard (10 zł za godz.) albo wynająć rower (5 zł za godz.).

Z nami pływa się bezpiecznie Tleń - Jakie atrakcje

Działają tu dwie wypożyczalnie sprzętu wodnego. Na plaży za godzinę szaleństw na rowerze wodnym lub łódce trzeba zapłacić 5 zł, kajak jest złotówkę tańszy. W drugiej wypożyczalni w miasteczku ceny są trochę wyższe. Za kajak i łódkę zapłacimy 6 zł za godz. (odpowiednio 26 i 30 za cały dzień), za rower wodny natomiast 10 zł (60 za cały dzień).

Na plaży jest też stół do cymbergaja (2 zł) oraz piłkarzyki (2 zł). Chętni mogą wziąć udział w spływie kajakowym Wdą. Za taką przyjemność trzeba zapłacić 35 zł (zapisy w ośrodku Perła).

Tleń - Gdzie pobawią się dzieci?

Na plaży są huśtawki i ślizgawki. Dzieciaki jednak chętniej wybierają dmuchaną ślizgawkę, na której zabawa kończy się w wodzie (niestety, pojawia się na plaży tylko w niedziele).

Tleń - mała miejscowość turystyczna w Borach Tucholskich.
Spływy kajakowe i wypożyczalnia kajaków Choroś Kajaki

ul. Czerska 4, 86-150 Tleń
tel. +48 787 418 403
tel. +48 880 204 582
email: